Instytut Kosmetyczny Danuty Zwolińskiej

FAQ

Poniżej znajdują się najczęściej zadawane przez Państwa pytania.

ELEKTROKOAGULACJA

Czy zabiegi elektrokoagulacji/elektrolizy są bolesne?

Jak zawsze odczucie bólu jest osobnicze. Zabiegi polegają na punktowym użyciu wysokiej temperatury, a więc można je przyrównać do uczucia jakie daje spadająca na skórę kropla gorącej wody.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Wszczepiony rozrusznik serca i epilepsja.

Jak należy traktować skórę po zabiegu?

W miejscu usuniętych wad skóry pojawia strupek, który należy utrzymywać w suchej, czystej atmosferze. Strupkowi nie należy „pomagać” w odpadaniu. Nie należy go drapać, niczym nie smarować. Strup jest naturalnym mechanizmem obronnym skóry, odpada kiedy skóra pod nim jest gotowa do podjęcia funkcji życiowych.

Jak długo utrzymują się strupki?

Dobrze traktowane około tygodnia, dziesięciu dni.

Czy zbiegi pozostawiają trwałe ślady?

Nie, z wyjątkiem wrodzonej skłonności do bliznowca.

Czy powoduje trwałe skutki uboczne?

Nie.

Czy są strefy ciała, na których nie można zastosować elektrokoagulacji/elektrolizy?

Nie ma żadnych wykluczeń. Zabiegom mogą być również poddawane śluzówki skóry.

 

ELEKTROLIZA

Czy każdy rodzaj włosów można usunąć?

Tak. Każdy włos, z dowolnie wybranej części ciała, niezależnie od jego jakości i koloru.

Z „technicznego” punktu widzenia wszystkie włosy mają taką samą, w 100% powieloną strukturę.

Jaki jest mechanizm powstawania zbędnego owłosienia?

Na zmiany jakości owłosienia wpływ mają czynniki:
wewnętrzne: zaburzenia gospodarki hormonalnej, które sprzyjać mogą ciemnieniu i wzmacnianiu się włosa (hirsutyzm, zespół policystycznych jajników). zewnętrzne/mechaniczne: szarpanie, skubanie(odruch nerwowy, którego często nawet nie jesteśmy świadomi) lub depilacja pęsetą. Oba procedery powodują częściową deformację korzenia włosa, umacniając jego cebulkę. Włos, który pojawiając się na powierzchni jest systematycznie eliminowany, przygotowuje się do „walki” poprzez wrastanie, które oznacza dla niego ratunek przed „oprawcą”.
golenie: jak wyżej, tyle tylko, że cebulki nie są poszarpane. Włos za to staje się mocniejszy, a mechanizm pobudzający zachodzi dużo szybciej i na większych powierzchniach. Pozostałe metody depilacji czasowej (wosk, pasty depilacyjne, kremy, laser ) Są lepsze i gorsze. Często ich „atrakcyjność” jest podyktowana reakcją skóry. Żadna z nich nie zapewni jednak zaniku owłosienia (jak to czasem można usłyszeć), bo żadna z nich nie jest w stanie eliminować włosa z cebulką.

Mity na temat nieusuwalności owłosienia.

– brunetki muszą się z nim pogodzić, taka ich uroda. włosów jasnych nie da się usunąć. zbędne owłosienie usuwa się na stałe tylko w niedużych ilościach. masz kłopoty hormonalne – nigdy nie pozbędziesz się zbędnego owłosienia Każde z tych stwierdzeń jest kłamliwą wymówką pokrywającą brak wiedzy, zrozumienia dla problemu pacjenta lub umiejętności kosmetyczki. Zawsze wtedy zaproponuje Ci czasowe rozwiązanie, które „z całą pewnością zaowocuje stopniowym osłabieniem włosa i jego zanikiem”. Usunąć można każdy włos, w dowolnym miejscu na ciele..

Czy pozbywanie się owłosienia jest operacją jednorazową?

Zarost, z którym nic nigdy nie robiono usuwa się w około 90% za pierwszym razem. Odrośnie część włosów, która była w stanie „uśpienia” w momencie pierwszego zabiegu. Po kolejnych zabiegach ilość odrastających włosów liczyć można już jednostkowo i usuwać do ostatniego. Stan „spoczynku” jest związany z naturalnym cyklem wzrostu włosa, który obrazuje ilustracja poniżej.
Cykl powstawania włosa
Tak szybko i sprawnie usuwa się nawet mocne, męskie zarosty (wysokie zarosty twarzy pod oczami, plecy, klatka piersiowa) pod warunkiem „dziewiczej” jakości cebulek włosowych. Każde działanie mechaniczne lub chemiczne powoduje wzmacnianie cebulki oraz może powodować jej deformacje (rozgałęzienia, zakrzywienia pod kątem częściowe lub całkowite wrastanie). W takim wypadku możemy przypuszczać, iż część cebulek nie zostanie usunięta za pierwszym razem w 100% z powodu objętości lub ich kształtu. Z pozostałej, szczątkowej cebulki włosa odrastać może włos o strukturze dużo słabszej od owłosienia pierwotnego. Nałożą się więc naturalna faza odrostu i odrost szczątkowy z fragmentarycznej cebulki co nieznacznie przedłuża definitywne pozbycie się owłosienia.